Aktualności
najnowsza wiadomość z dnia: 2022-12-01 09:47:42
(nowsze) poprzednia 2 z 23 następna (starsze)
dodano: 2022-12-01 09:32:56

Akcja "Góra grosza"

Zapraszamy uczniów naszej szkoły do przyłączenia się do akcji "Góra grosza".

Pojemnik na monety został ustawiony na korytarzu szkoły na I piętrze pod oknem.

 
dodano: 2022-11-29 10:27:31

Targi HORECA/GASTROFOOD w Krakowie

18 listopada 2022r. uczniowie naszych szkół odwiedzili Targi HORECA/GASTROFOOD w Krakowie. 

Targi te są jedna z największych imprez branży gastronomicznej organizowanych w Polsce. Wycieczka pozwoliła na zapoznanie się młodzieży z ofertą ponad 300 wystawców z całego świata. Na targach prezentowano artykuły spożywcze, sprzęt gastronomiczny oraz nowoczesne wyposażenie zakładów gastronomicznych i hoteli. Spotkaniu towarzyszyła degustacja potraw, deserów oraz napoi. W czasie trwania targów odbywały się również konkursy.

Wyjazd był bardzo udany, przede wszystkim wzbogacił wiedzę naszych uczniów o ważne informacje oraz nowinki z branży gastronomicznej.

Zapraszamy do naszej GALERII 

 
dodano: 2022-11-29 09:01:49

Wycieczka do Muzeum w Auschwitz-Birkenau

17 listopada 2022r. odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Muzeum w Auschwitz-Birkenau.

Uczniowie podzieleni na dwie grupy, pod merytoryczną opieką przewodników zwiedzali największy hitlerowski obóz koncentracyjny. Przewodnicy oprowadzili zwiedzających po najważniejszych miejscach na terenie obozu, opisując traktowanie więźniów, warunki ich egzystencji od momentu przybycia do tego miejsca. Uczniowie zwiedzili bloki: administracji obozowej, baraki więźniów, zapoznali się z opisami losów ludzi uwięzionych z różnych narodowości, skierowanych do obozu w celu eksterminacji.

Druga część zwiedzania odbyła się na terenie Birkenau. Uczestnicy wycieczki zobaczyli rampę kolejową, gdzie przywożono więźniów z całej Europy, punkty selekcji, ruiny krematoriów oraz baraki mieszkalne więźniów. Cały obraz obozu zrobił na zwiedzających wstrząsające wrażenie i przypomniał o cierpieniach setek tysięcy więźniów, których tam przywieziono.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa, nazywany „fabryką śmierci”.

Jest to zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozu zagłady, działający w latach 1940–1945 w Oświęcimiu i pobliskich miejscowościach. Jako jedyny niemiecki obóz koncentracyjny został wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO (1979) pod nazwą Auschwitz-Birkenau. W części obozu utworzono w 1947 r. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Zapraszamy do GALERII

 
dodano: 2022-11-14 08:01:09

Święto Odzyskania Niepodległości

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.W tym roku obchodzimy 104 rocznicę tego wydarzenia i z tej okazji uczniowie klasy I F/Ż technikum wierszem i pieśnią uczniowie oddali hołd tym, którzy polegli za wolną Ojczyznę. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego oraz wspólnego śpiewu Hymnu Polski. Akademia miała na celu wzbogacić przede wszystkim wiedzę uczniów o historycznych wydarzeniach sprzed lat, rozwijać szacunek dla dokonań poprzednich pokoleń, uświadomić ciągłość historii, ale także wzbudzić wśród zebranych refleksje.


"Hymn do miłości ojczyzny” Ignacy Krasicki

Święta miłości kochanej ojczyzny,

 Czują cię tylko umysły poczciwe!
Dla ciebie zjadłe smakują trucizny
 Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe.


Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny
Gnieździsz w umyśle rozkosze prawdziwe,
Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać.

 

 
dodano: 2022-10-13 10:27:42

Dzień Nauczyciela i ślubowanie klas I

12 października odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej połączone ze ślubowaniem klas I szkoły branżowej I stopnia i technikum.

W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym, uczniowie klas pierwszych ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

Po ślubowaniu z okazji zbliżającego się Dnia Nauczyciela odbyły się zawody dwóch zespołów – nauczyciele kontra oraz uczniowie. Drużyny zmagały się z wieloma konkurencjami, m.in.:

  • Rebus - Jaka to piosenka?
  • Układanie jak największej liczby wyrazów z 4 liter
  • Co to za bajka?
  • Quiz wiedzy o ZDZ-cie.

Obie drużyny zaciekle walczyły o zwycięstwo, jednak większością punktów wygrała drużyna nauczycieli. Wzajemna rywalizacja była okazją do miłego spędzenia czasu oraz poznania nauczycieli w innym, „niecodziennym” ujęciu. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali drobne upominki.
Uczestnikom gratulujemy zdrowej rywalizacji a publiczności dziękujemy za wspaniały doping!

Zapraszamy do nazej fotorelacji.

 
dodano: 2022-10-13 09:15:22

Zielona Szkoła - Pieniny

Pieniny zawsze są piękne a szczególnie jesienią… czyli jedziemy  na wycieczkę do Szczawnicy!   

To były wspaniale spędzone dni pełne wrażeń.

Z Lublina wyjechaliśmy 27 września czyli w dniu Światowego Dnia Turystyki. Pieniny to miejsce, gdzie natura i kultura przeniknęły się wzajemnie i połączyły w pełnej harmonii. Wyjątkowy krajobraz, wspaniała przyroda, bogaty i zróżnicowany folklor, gwara, muzyka i zwyczaje górali, a także walory zdrowotne klimatu (wody mineralne) sprzyjają zainteresowaniu tym regionem. Wyruszyliśmy do Szczawnicy, największego centrum turystycznego regionu, położonego na styku Pienin i Beskidu Sądeckiego, od ponad 160 lat jednego z najpopularniejszych polskich uzdrowisk. Spacerowaliśmy urokliwymi i malowniczymi trasami turystycznymi Pienin w Polsce i na Słowacji.

Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale dotlenieni i zadowoleni, pełni energii do pracy.

Zapraszamy do galerii

 
dodano: 2022-09-23 08:04:07

Zaproszenie

 
dodano: 2022-09-07 10:15:41

Narodowe czytanie - konkurs fotograficzny

Dodatkową akcją wspierającą rozwój czytelnictwa jest konkurs fotograficzny

pt. „Ballady i romanse okiem fotografa”,

organizowany przez naszą szkołę.

 

Aby wziąć udział w konkursie należy samodzielnie wykonać fotografię nawiązującą do jednej z ballad Adama Mickiewicza i dostarczyć ją, wraz z formularzem zgłoszeniowym, na adres szkoły: szkola@zdz.lublin.pl

Regulamin konkursu dostępny jest w sekretariacie szkoły oraz u nauczycieli języka polskiego.

Konkurs objęty został patronatem Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej im. Bronisława Pietraka w Garbowie.

Czas trwania konkursu - do 23 września. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.